Érdemes kint körülnézni és neki kezdeni a tavaszi nagytakarításnak.



Az első lépés:

Először nézzük át a fákat és az ágyásokat. Előfordul, hogy némelyik fát megviseli a téli hó és fagy.
A hó súlya alatt letörhet néhány ág, és el is deformálódhat az ágrendszer egy része.
A töréseket vágjuk le és kezeljük le. Az elszáradt ágakat távolítsuk el.
Még mielőtt teljes mértékben elindulna a nedvkeringés a növényben, végezzük el a koronakialakítást is. Vágjuk vissza a nem kívánatos irányban növekvő ágakat is.

 A metszésekhez a Fiskars metszőollókat itt találod...



A jobb termés érdekében a gyümölcsösben is el kell végeznünk néhányszor a metszést az év folyamán. Az egyik ilyen fontos időszak a tavasz.
A helyes technikát nagyon könnyű elsajátítani. De aki nem szeret kísérletezni, hagyja akkor hozzá értő kertészre, vagy kérje ki a tanácsát.

A fák metszését négy fok felett lehet végezni. De nagyon fontos a metszési munkálatok során a száraz időszak, csapadékmentes időjárás.

Rügypattanás esetén itt az ideje az első lemosó permetezésnek is. Ennek az a jelentősége, hogy még sokkal nagyobb koncentrációban juttatható ki a permetlé, mint egyébként lombos állapotában.
Így hatékonyan tudunk permetezni, anélkül hogy károsítanánk a növényt.
A permetezés nem jelenet szükségszerűen erős és veszélyes mérgeket! Akinek gyümölcsfái vannak és alapvetően idegenkedik a permetlé szermaradványaitól, kaphatók már bio permetezőszerek is a piacon. Ilyen a bordói lé vagy a mészkénlé. Ezek nem felszívódószerek, ezért fontos, hogy a permetezést száraz időben végezzük, amikor nincs kilátás esőre, csapadékra.
Használatuk a bio kertészetben is megengedett, és elfogadott.
Beszerezhetők már feromonos rovarcsapdák és ragacslapkák is melyek odavonzzák a kártevőket.

 Kerti fűrészeket a tavaszi munkálatokhoz itt találod...



Második lépés:


A cserjéket és sövényeket szintén érdemes megnézni, a téli időszak alatt mennyire károsultak.
Ne feledkezzünk meg a tápanyag utánpótlás fontosságáról, használjuk kombinált műtrágyákat, granulátumokat, melyek könnyedén kijuttathatók.
A tavasszal virágzó cserjéket és bokrokat viszont nem szabad metszeni. Ezzel csak károkat okoznánk. Ilyen az aranyeső, a boglárkacserje, és a viráglonc, melyet a virágzás után szabad csak megmetszeni.
Némelyik bokor, mint a cserjés pimpó, levendula, az elszáradt ágait levághatjuk.
Fagymentes időszakban a hagymás növények gumóit is elültethetjük.

Ha fáinkat, cserjéinket fenyőfakéreggel takartuk, akkor nézzük át az ágyásokat, hol szükséges azokat pótolni. Mennyire komposztálódott el az alsó réteg? Pótoljuk a fenyőfakéreg réteget, kb. 4-8 cm vastagságon ahol szükséges.

 Kerti szerszámokat és ültetőeszközöket itt nézheted meg...



Harmadik lépés:


Az automata öntözőrendszert is érdemes tavasszal átvizsgálni. Ha szükséges végezzünk próbaöntözést és próbáljuk ki a rendszerünk.

Azt, hogy mikor kell elindítani az öntözőrendszert, az időjárás fogja meghatározni.
Ha van kerti tavunk, akkor figyelembe kell vennünk azt, hogy a tó vize ilyenkor később éled.
Gyakori, hogy amikor már mindenhol elolvadt a jég, még a kerti tavunk be van fagyva.



Negyedik lépés:


Az általános nagytakarítás keretében gereblyézzük össze a még maradék lehullott faleveleket, és letört ágakat. Természetesen ki lehet kupacolni a betakart cserjéket, rózsákat, melyeket a téli fagy ellen takartunk be.

 Gereblyéket itt találod meg...



Ötödik lépés:


A pázsitunk, mielőtt komolyan el kezdene hajtani, érdemes gyepszellőztetést is végezni.
Ez kisebb területen megoldható egy erősebb gereblyével, de nagy egybefüggő felület esetén érdemes gyepszellőztetőt használni.
Célja: hogy a fogak feltépjék a fű szálai közül a mohákat, így a fű levegőhöz jut, és a hajtás időszakában sokkal dúsabb, tömöttebb és élénkebb lesz.
Március és április hónapban tartós műtrágyával kezeljük a pázsitunkat, és egész évben élvezhetjük a látványát. De ne feledkezzünk meg a rendszeres nyírás fontosságáról és a kiadós öntözésről sem.

Gyepszellőztetőket itt nézheted meg...

Fűnyírókat itt ajánljuk a kerti munkákhoz...

Összehasonlít
Mehet
Ajánlat
Mehet

Összehasonlítás