Március vége, április eleje már valódi tavaszi hónapnak számít, és a kertben is elkezdődhetnek a tavaszi munkálatok! Az ősszel felásott és eddig még el nem gereblyézett részekkel elkezdhetünk foglalkozni. Az újabb ásásokat és talajmunkákat is el kell kezdenünk, így tudunk gondoskodni a talaj nedvességvesztésének elkerüléséről.
A kapálás során is mindig haladéktalanul kövesse a talajmunkákat gereblyézés.
Ha megfelelő minőségű kerti szerszámokat használunk, akkor a munkafolyamatokkal gyorsan és hatékonyan tudunk végezni. Ásókat és gereblyéket itt találsz!

Ugyancsak a vízvesztés érdekében fontos különösen az ősszel és tavasszal telepített facsemeték, bokrok, esetenként a rózsatövek talajárnyékolása is. Lényege, hogy a töve környékén, mintegy fél méteres sugarú körben, lehetőleg szerves trágya kerüljön a talaj felszínére, mintegy pár centiméter vastagon.

Trágya hiányában megfelel a tőzeg, és a komposzt is. A gyomosodást is megakadályozó talajárnyékolás jótékonyan hat a gyökérzóna felesleges vízpárolgására, aminek csapadék nélküli tél után, illetve öntözési lehetőség hiányában igen nagy jelentősége van.

A szokásos metszéseket már elvégezve, érdemes még a fák koránját átvizsgálni, és a metszések szükség szerinti kiigazítását elvégezni. A csak most felfedett száraz ágak, csonkolt sérült részek eltávolítása se maradjon el. A szőlőtőkék törzses részét és karjait még rügyfakadás előtt támrendszerhez kell erősíteni, lehetőleg rugalmas anyaggal.

A metszésekhez válassz kiváló minőségű Fiskars szerszámokat!

A szőlő mostanában gyakran előforduló kártevője a szőlő levélatka, ami ellen tavasszal kell megkezdeni a védekezést. A munkálatokhoz kiváló permetezőberendezések állnak már rendelkezésre.

Vízpótláshoz, illetve vízelvezetéshez szivattyúkat itt találsz!

Háti permetezőket itt találsz!

Ilyen időszakban érdemes a hajtásfejlődést serkentő tápanyagok kijuttatása. Tápláló pétisó, vagy ammónium-nitrát, vagy másmilyen nitrogén műtrágya kijuttatása igen csak fontos teendő. Ebből az évelő növények, virágtövek, cserjék részére 2-3 dkg-ot elegendő kiszórni. A műtrágyát kis lapáttal és kesztyűből szórva is ki tudjuk juttatni. A lényeg, hogy minél egyenletesebben szórjuk ki.Természetesen az erre érzékeny levelekre ne kerüljön a kijuttatott anyagokból.

Az elvetett virágmagvak területén sem szabad hagyni, hogy elinduljon a gyomosodás.

A már viruló virághagymák esetén szemrevételezés során ki kell szedni a láthatóan nem megfelelő vagy láthatóan elmaradott, beteg részeket. Ezekkel elkerülhetjük a későbbi fertőzéseket, esetleges növényi károsodásokat is. A kerti gyepfelület kopasz részeit, kifagyott vagy kikopott területeit most tavasszal érdemes pótolni, illetve helyreállítani. Ilyenkor intenzív a növényi részek növekedése, és a vízpótlás is a tavaszi időszakban a legoptimálisabb. (hiszen a tavaszi eső aranyat ér!) A magvetés során szintén a talaj előkészítéssel kell kezdenünk, ásás, gereblyézés.

Jó minőségű kerti kesztyűket itt találsz!

A gyepből a gyomokat szintén ki kell szedni, hiszen az egészséges pázsitnövekedéshez feltétlenül szükséges a káros gyomnövények irtása. A gyepből a gyomokat sorra el kell távolítani, lehetőleg maradéktalanul. Akár kézzel egymás után, tövestől. A legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás a gyomkiszedők alkalmazása, ami meggyorsítja a folyamatot.

Profi gyomkiszedéshez itt találsz eszközöket!

A gyomkiszedő, gyomkiszúró szerszámokkal sokkal gyorsabb a haladás is, de elmulasztani a folyamatot azért nem szabad, mert később már nehéz lesz a gyomoktól mentesíteni a gyepet.Ez pedig nem csak időigényes feladat, hanem a tartós gyep mutatósságának kárára megy, nem beszélve a plusz munkáról.

A gyepek karbantartásához gondolnunk kell a gyepszellőztetésre is, ami a gyep levegőzését, az új és intenzív növekedést biztosító friss hajtások megjelenését jelenti.

 A gyepszellőztetéshez itt találsz gépeket!

Ha pedig minden tavaszi munkálattal végeztünk, kezdődhet a gyep és ágyások nyújtotta esztétikai látvány élvezete! De ne feledjük, a szép gyepet rendszeres nyírással és öntözéssel tudjuk elérni!


Fűnyírókat itt találsz a tavaszi és nyári gyepápoláshoz!

Forrás: fiskars.hu;makita.hu;ezermester

Összehasonlít
Mehet
Ajánlat
Mehet

Összehasonlítás